Celebryci Bankruci

 

Restauracja Evy Longoii zbankrotuwała

Czasem słynne nazwisko to za mało, by odnieść sukces na restauracyjnym rynku. Lokale Evy Longorii, restauracja Beso i klub nocny Eve, zbankrutowały.

Trzy lata temu Eva Longoria zainwestowała sporą sumkę w hollywoodzką restaurację Beso serwującą dania meksykańskie. Początkowo interes szedł nieźle. Zachęcona powodzeniem aktorka już po roku zdecydowała się otworzyć filię Beso w Las Vegas. Tym razem jednak zaszalała i do restauracji dodała luksusowy klub. I, niestety, mocno się przeliczyła. Nowe Beso świeciło pustkami i przynosiło takie straty, że w styczniu gwiazda była zmuszona ogłosić jego bankructwo. Sprawa jest o tyle poważna, że przy okazji wyszło na jaw, że aby zarobić na swój biznes, gwiazda pożyczała różnym firmom pieniądze na lichwiarski procent. I choć komentujący tę sprawę fachowcy śmieją się, że w sumie nie robiła nic innego niż większość banków, to teraz Eva być może będzie zmuszona tłumaczyć się ze swoich interesów przed sądem. Jak się wydaje, jest nawet na to przygotowana, bo właśnie zatrudniła Roberta Shapiro, jednego z obrońców w słynnym procesie O.J. Simpsona. 

Miliony nie dla Toni

Sprzedała 25 milionów płyt, ma na koncie wielkie przeboje, z "Breathe Again", "You're Makin’ Me High" i "Un-break My Heart" na czele, ale nie uchroniło jej to przed bankructwem, i to dwukrotnym. Pierwszy raz Toni Braxton poszła z torbami w 1998 roku, będąc u szczytu sławy. Zarabiała mnóstwo, ale nie wystarczyło to na pokrycie wszystkich wydatków – jej dług urósł do 4 milionów dolarów. Spora część dobytku gwiazdy, w tym dwie zdobyte w 1997 roku statuetki Grammy, wystawione zostało na sprzedaż – tylko w ten sposób mogła spłacić licznych wierzycieli.

Dom mody Escada ogłosił upadłość

Wniosek o upadłość złożył producent luksusowych damskich strojów Escada. Jego suknie po 10 tys. euro nosiły m.in. Demi Moore i Paris Hilton. Firma powstała w Monachium w 1978 r. Skurczenie się rynku wyrobów luksusowych wpędziło Escadę w spiralę długów. 

 

 

 

 

 

Britney Spears upadła restoratorka

Okazuje się, że branża gastronomiczna to nieco za dużo dla BRITNEY SPEARS."Nyla" - jej nowojorski lokal został właśnie zamknięty z powodu olbrzymich długów i kiepskiej prasy.
Zaległe opłaty sięgają 400 tysięcy dolarów! Na liście wierzycieli jest m.in. zarządca nieruchomości (72 tysiące) oraz wykonawca klatki schodowej (101 tysięcy). Wiadomo, że oprócz kłopotów finansowych (pisaliśmy o tym już w listopadzie ub. roku) "Nyla" miała także słabe recenzje. Przyczyniły się do tego m.in. przypadki zatrucia oraz napad na jednego z klientów. Lokal zamknięto w zaledwie 10 miesięcy od otwarcia.
 

Stephen Baldwin ogłosił bankrutstwo

Zgodnie z informacjami pojawijącymi się w sieci Baldwin ma miliony dolarów długu, w tym 1,2 miliona dolarów, które obciąża hipotekę jego nieruchomości położonej 30 mil od Nowego Jorku, ponad milion niezapłaconych podatków i ponad 70 tysięcy debetu na karcie kredytowej.


 

 

Dom mody Christiana Lacroix ogłasza upadłość

W luksusowej francuskiej modzie może być wkrótce nieco mniej ciepłych, żywych kolorów i fantazyjnych form. Paryski sąd handlowy ogłosił rozpoczęcie procedury upadłościowej domu mody, którego założycielem jest jeden z najsłynniejszych francuskich twórców mody Christian Lacroix.

 

 

 

 

 

 

Yohji Yamamoto bankrupt?

Dom mody Yohji Yamamoto przeżywa trudne chwile. Długi sięgające 68.7 milionów dolarów doprowadziły do złożenia wniosku o upadłość dla spółki Yohji Yamamoto Inc. Spółka, zatem sam Yamamoto oraz jego współpracownicy pozostaną i dalej będą prowadzić działalność operacyjną, ale pod czujnym okiem japońskiem firmy Integral Corp, która będzie nadzorować pracę i prowadzić restrukturyzację firmy.…

 

 

 

 

Kim Basinger

Aktorka byłą jedną z najlepiej zarabiających osób w późnych latach 80, więc zdecydowała się kupić całe miasteczko Braselton w Georgii za 20 milionów dolarów. Braselton nie okazał się owocną atrakcją turystyczną na jaką miała nadzieję.
W 1993 zrobiła kolejny głupi ruch i została pozwana za wycofanie się z filmu na cztery tygodnie przed kręceniem.
Miała zagrać w kontrowersyjnym filmie "Boxing Helena" o chirurgu, który ma obsesję na punkcie kobiety, którą porywa i amputuje jej kończyny.
Musiała sprzedać Braselton za zaledwie 1 milion dolarów i ogłosić bankructwo aby zaspokoić 8-milionowe roszczenia.
Kosztowny rozwód z pierwszym mężem, make-up-istą, Ronem Brittonem, też nie pomógł jej finansom.
 

 

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola jest reżyserem tak fantastycznych filmów jak „Ojciec Chrzestny” czy „Czas Apokalipsy”. Niestety genialny twórca nie miał takiego szczęścia do finansów i nie dość, że ogłosił już wiele lat temu bankructwo, to teraz nie ma chętnych do sfinansowania jego nowych obrazów poza wybitnie komercyjnymi przedsięwzięciami narzucanymi przez producentów. Reżyser nie chciał słuchać doradców i utopił olbrzymie pieniadze w filmie, który okazał sie klapą. Potem długo pracował, żeby spłacić wszystkie długi. Teraz już ostrożniej podchodzi do kolejnych projektów.

 

 

 


Walt Disney kiedyś był bankrutem


W 1920 roku Walt Disney założył firmę o nazwie Laugh-O-Gram, która miała zajmować sięprodukcją pierwszych animowanych filmów. Rozpoczęło się kompletowanie zespołu animatorów. Niestety, wszystko od początku nie szło tak jak powinno. Biuro firmy nawiedziła plaga myszy. Wielu myszy, z których jedna, która wykazywała najwięcej inteligencji i charyzmy od innych została przez ekipę nazwana... Mickey.

Wkrótce potem zbankrutowała firma, która była zapleczem finansowym dla spółki Disneya. Nie był w stanie dłużej opłacać pensji pracowników, a długi rosły lawinowo. W końcu Disney ogłosił bankructwo.

Mówi się, że Waltowi została w portfelu tylko taka kwota, która umożliwiła mu zakup biletu na autobus do Hollywood. Na miejscu Disney założył nową firmę - The Walt Disney Company.

Dzisiaj The Walt Disney Co. to jedna z największych spółek na świecie z kapitalizacją rynkową na poziomie prawie 80 miliardów dolarów.
 

MC Hammer i 13,7 milionów dolarów długu

Piosenkarz faktycznie musiał się modlić, aby przetrwać po nagromadzeniu długów na 13 mln dolarów i ogłoszeniu bankructwa w 1996. 
Jego wydatki to np. "skromny" dom w Kalifornii - z dwoma basenami, kinem, kortami tenisowymi i garażem na 17 samochodów. Miał też helikopter, kilka koni wyścigowych i system nagłaśniający wymagający 22 mil kabla, nie wspominając o złotych łańcuchach dla czterech rottweilerów.

Teraz Hammer pracuje jako raper, prezenter telewizyjny i pastor. Jest ojcem sześciorga dzieci.

 


Upadłość założyciela imperium cukierniczej


Milton Hershey, zalożyciel korporacji „Hershey”, osiągnął sucsesu nie natychmiast. Jego rodzina często przenosiła się dla tego Milton skończył tylko cztery klasy. Później studiwał na wydziale drukarskim, ale nie chciał lączyć swoje życie z działalnością wydawniczą natychmiast zajmowal się biznesem cukierniczym. Cztery pierwsze próby były nieudane, a Hershey ogłosił się bankrutem. Jednak piątym razem stworzył ogromną korporacją.

 

 

Upadłość Dona Johnsona

Gwiazdor zbankrutował w 2004 roku, gdy splajtowała należąca do niego firma Timber Doodle Glade Equity Venture. Chciał w ten sposób ochronić swoje warte 20 milionów dolarów ranczo w Colorado od wystawienia na aukcję, a raczej odłożyć ją w czasie. Wśród wierzycieli Johnsona były m.in. City National Bank (930 tysięcy dolarów) i szpital Aspen Valley (7,345 dolarów). Ostatecznie udało mu się spłacić wszystkie długi w 2008 roku, tuż przed planowaną aukcją rancza.

 

 

 

Abraham Lincoln

W latach 30. XIX wieku zaangażował się w handel detaliczny. Jednak kiepskie decyzje, problemy ze spłatą zadłużenia spowodowały, że w 1833 roku Lincoln zbankrutował, stracił swój dom oraz cały sprzęt badawczy, jaki posiadał. Kolejnych 17 lat zajęło mu spłacenie wszystkich przyjaciół, którzy pożyczyli mu fundusze na rozkręcenie biznesu.

 

 

Burt Reynolds 

We wczesnych latach 80. Burt Reynolds był supergwiazdą amerykańskiego kina. Na produkcjach takich jak „Mistrz kierownicy ucieka”, w serialach i na reklamach zarobił ponad 60 mln dolarów. Ta suma z powodzeniem mogłaby zagwarantować dożywotnie bezpieczeństwo finansowe wnukom Reynoldsa. Jednak aktorowi wystarczyła na kilkanaście lat.
Reynolds zaczął inwestować w sieć restauracji Po’ Folks, serwującej dania kuchni amerykańskiej, czyli głównie frytki i hamburgery. Wydał 15 mln dolarów, ale inwestycja nigdy się nie zwróciła i aktor sprzedał udziały ze stratą. Dobiły go dwa kosztowne rozwody (kilkanaście milionów dolarów) i kłopoty ze zdrowiem, wskutek czego w zeszłym roku przestał spłacać kredyt na dom na słonecznej Florydzie. Wszystko zbiegło się w czasie ze spowolnieniem gospodarczym w USA i załamaniem na rynku nieruchomości. Reynolds próbował się ratować, wystawiając rezydencję na sprzedaż, najpierw za 12, a potem za 9 mln dolarów, ale w sierpniu dom został przejęty przez komornika i trafi na licytację z ceną 3 mln dol.

Donald Trump

Donald Trump, na początku lat 90 XX wieku był bankrutem. Miał 9 MILIARDÓW DŁUGÓW. Pomimo tego zdołał to wszystko odzyskać i dziś ma 3 miliardy na plusie.